Magie ze světa nezmizela, to jen vy lidé se tváříte, že tu není...

Jak na viry

5. dubna 2009 v 16:43 | Morell |  PC a sofrware
Jak opravdu zajistit, abyste se nestali cílem útoku viru? Odpověď stoprocentně efektivní prostě neexistuje. A přesto se lze velmi dobře chránit před viry a útokem na systém. Ze své zkušenosti vám mohu předat pár rad, které opravdu fungují a pomohou vám snížit hrozbu i následky na minimum.


Předně: máte-li data, o která nemůžete přijít, zálohujte je, mění-li se, tak častěji. Doporučuje se jednou týdně, já to dělám tak jednou za půl roku, ale citlivá data archivuji vždy, provedu-li změnu.

Antivirus je dneska nezbytností. A rozhodně je radno ho mít i v počítači, který není napojený na internet, viry se ani v dnešní době nepřestávají přenášet na přenosných médiích.
Koupený antivirus je bez výjimky čistý, za to vám výrobce ručí. Ale pokud stáhnete antivirový program z internetu, tak razantně doporučuji si ho nechat zkontrolovat u někoho, kdo již antivirus má, nejednou jsem našla virus v instalatéru antivirového programu.
Nové verze už hlídají i spyware a malware. Ale nevlastníte-li je, podpořte antivir programem typu SpyBot, nebo Terminátor, které tyto 'červy' vychytají.

Dávejte si pozor, jaké schránky navštěvujete. Domény typu Seznam jsou obvykle bezpečné, virus se tam objeví jednou za čas a jsou rychle odstraněny, ovšem ne každý správce o svůj web svědomitě pečuje.
Když nejste na internetu, odpojte ho. Buď zakažte připojení k místní síti (XP a novější), nebo prostě vytáhněte kabel (vždy bezpečnější)

Dostanete-li poštu pochybného charakteru, přílohy neotvírejte dříve, než je prozkoumáte antivirem.
Ti, co používají Outlook, nebo jiného programového správce pošty, by měli být ještě obezřetnější a testovat PC pokaždé, když takovou poštu objeví, protože Outlook stahuje poštu do PC celou.

Máte-li podezření na naheckrování PC, nebo vám to Windows přímo hlásí, odpojte internet (kabel!). Tím zamezíte dálkovému řízení i sledování počítače. Prohledejte PC na viry, ale zřejmě nic nenajdete. Pokud máte tu možnost, tak přeinstalujte systém a změňte si heslo a ujistěte se, že jste jediný, kdo může PC zadávat příkazy jiné, než 'spusť ten a ten program. Pokud si nejste jistí, tak si z počítače zazálohujte vše, o co nemůžete přijít, zformátujte všechny disky a znovu vše nainstalujte. Než se vrátíte na internet, je radno den dva počkat. PC s virem, který ale není napojený na internet dálkově ovládat nelze, ani z něj nemohou unikat data, ať je virus sebehorší.

Pokaždé, když skončíte práci s internetem, nechte projet PC antivirem, nikdy nevíte, jestli se vám tam něco nedostalo, uvědomte si, že vše, co vidíte v internetovém prohlížeči je staženo do vašeho počítače a občas to obsahuje i virus.

Nakonec zbývá jen popřát, aby bylo vaše surfování po internetu bezpečné a aby ve s vámi viry míjely.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 computer2 computer2 | Web | 18. září 2011 v 11:17 | Reagovat

Promiňte ale v té ankětě máte chybu je to AVG ne AWG.

2 MiVal MiVal | 23. září 2011 v 16:13 | Reagovat

McAffe je good

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama