Magie ze světa nezmizela, to jen vy lidé se tváříte, že tu není...

Tetris - nejnakažlivější počítačová hra slaví čtvrtstoletí

6. června 2009 v 8:41 | Morell |  PC a sofrware

okopírováno z www.lidovky.cz

PRAHA - Nenabízí propracovanou grafiku ani sofistikovaný herní příběh, ale "jen" skládání různě tvarovaných kostek do řádků. I přesto, nebo možná právě proto dokáže Tetris přikovat hráče k obrazovkám počítačů a herních konzolí na dlouhé hodiny.

Chytlavou hru naprogramoval před 25 lety Rus Alexej Pažitnov a během čtvrt století existence se z Tetrisu stal skutečný hit, kterého se prodalo více než 125 milionů kusů.
Geniální věci bývají často ve své podstatě jednoduché, což bezpochyby platí i o Tetrisu. Ve hře padají po obrazovce kostky různých tvarů a hráč s nimi musí manipulovat tak, aby na dolním konci hrací plochy vytvořily souvislou řádu. Pokud se mu to povede, řádka zmizí a hráč získá body. Jestliže neuspěje, začnou se stále rychleji padající kostky postupně hromadit, až dosáhnou k hornímu okraji vymezené plochy a hra končí.
První hratelnou verzi Tetrisu naprogramoval pracovník moskevské akademie věd Alexej Pažitnov 6. června 1984 pro sovětský počítač Elektronika 60.
Protože monitor počítače dokázal zobrazit jen písmena a číslice, tvořil jednotlivé segmenty kostek vždy pár proti sobě otočených hranatých závorek.
Název Tetris, který autor svému dílku dal, vznikl jako kombinace slova tenis, Pažitnovova oblíbeného sportu, a předpony tetra, která odkazuje na čtyři dílky, z nichž se všechny hrací kostky skládají.
S pomocí Vadima Gerasimova a několika dalších lidí Pažitnov následně program přepsal, aby bylo možné hrát Tetris na PC kompatibilních počítačích, které se postupně staly standardem. Pažitnov s Gerasimovem pokračovali ve vývoji hry ještě několik následujících let. Mimo jiné tak vznikla i dnes málo známá verze Tetrisu pro dva hráče, v níž se kostky po hrací ploše pohybují proti sobě a hráči se snaží vzájemně vytlačit.
Jak Gerasimov vzpomíná, první pokusy o prodej hry skončily neúspěchem, takže Tetris spolu s několika dalšími hrami začali rozdávat kamarádům zdarma. Program se ale posléze dostal přes Budapešť na Západ, a přestože otázka autorských práv nebyla uspokojivě vyřešena, začalo hru prodávat hned několik firem.
Tetris se ve druhé polovině osmdesátých let stal bestsellerem a postupně vznikla řada více či méně zdařilých klonů. Ty se od originálu lišily například tvarem kostek či doplněním třetího rozměru, který hru činil ještě zapeklitější. Co do popularity se Tetris zařadil mezi počítačovou klasiku po bok takových herních legend jako Pac-Man nebo Arkanoid.
Podle údajů společnosti Tetris Holding se během 25 let prodalo 125 milionů kusů těchto her. A ani dnes Tetris nepatří do starého železa. Snadné ovládání, nízké nároky na výpočetní výkon a stále chytlavý princip z něj dělají ideálního adepta na instalaci do mobilních telefonů či MP3 přehrávačů.
Tetrisem se ovšem nezabývají jen hráči, ale je i předmětem seriózního vědeckého zkoumání. To se týká například otázky, zda je principiálně možné hrát Tetris donekonečna, nebo jestli je hráč za určitých podmínek nevyhnutelně odsouzen k prohře.
Letos v lednu pak britští psychologové oznámili, že skládání kostiček do souvislých řad může pomoci pacientům trpícím poúrazovým stresem. Autoři studie tvrdí, že mohou-li si účastníci například dopravní nehody do šesti hodin po události zahrát Tetris, omezí to jejich vzpomínky na prožité trauma.

ČTK
Lidovky.cz

Protože já sama tetrisu opravdu fandím a ráda ho hraji, doporučím vám pár jeho verzí, které jsou volně ke stažení a které mě něčím oslovily:

TechTris
Neoslní zvuky, ani hudbou, protože je nemá, ale má něco, co u nových verzí moc často nevidím, a to, že vám bude počítat padající kostky, linky, které uděláte, kolik linek uděláte jednořádkových, dvou, tří či čtyřřádkových. Samozřejmě počítá i skóre. Grafika je uložena v bitmapech, takže je můžete libovolně upravovat, nebo vytvořit vlastní a herní část grafiky si tedy upravit ke svému ideálu.Zetrix
Krásný grafikou a uklidňující hudbou, která vám téměř nedovolí se naštvat, když vám to nepůjde. Na popředí je 3D herní plocha, na pozadí krásné vesmírné prostředí. JEdinou nevýhodou je, že linky si musíte počítat sami, Tetrix je nepočítá. Graficky je ale jedním z nejnádhernějších.


Blockout
Blockout je tetrisový staříček, vzniklý už na dosu. ale je to opravdu tetris v 3D podobě. Neskládáte jednu řadu, ale celou vrstvu, kostky se otáčejí ve všech třech spěrech a lze je přehledně vidět. I přes své stáří jde o náročnější formu tetrisu pro ty, tkeré už běžná nebaví. Bohužel herní prostředí odpovídá stáří hry a zvuky taktéž.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 LisaDog LisaDog | Web | 10. června 2009 v 19:22 | Reagovat

Ahojky. . .Máš moc krásný blog:o)
Nechtěla by ses spřátelit a být mé eSBé. . .Teda pokud nevadí, že mám blog o pejskach:o)

2 Morell Morell | Web | 28. června 2012 v 21:27 | Reagovat

Nespřteluju, buď máš blog, který mne zaujme a pak ho sleduju, nebo ne.

3 Puff Puff | Web | 30. září 2012 v 12:57 | Reagovat

jojo... tetris hrál snad opravdu každý :))
Jinak k tvému komentu u mě: Přesně tak :) Proto jsem také ukázhala můj subjektivní názor a trošku si zanadávala na ty, kteří tvrdí, že feťáci jsou nesnášení obecně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama