Magie ze světa nezmizela, to jen vy lidé se tváříte, že tu není...

Co je třeba na začátku vědět

28. října 2009 v 19:11 | Morell |  Vystřihovánky
Vystřihovánky jsou v dnéšní době mimo střed zájmu. Moc lidí se o ně nezajímá. Mě osobně k vystřihovánkám ale přivedl fakt, že papírový model oblíbené lodi vyjde razantně levněji, než koupený a pak je to taky vlastní výroba, při které se člověk dokáže seznámit s tvarem mnohem více, než když si ho jen prohlíží.
Nejen v časopisech tipu ABC, Mateřidouška atd. jsou vystřihovánky k mání. Na internetu jsou volné obrovské databáze vystřihovánek.
Například uvedu papercraft museum, kde jsou vystřihovánek možná i tisíce a to z mnoha různých témat (Pokemon, Star trek, Star wars, nintendo, Wow, ...) Stránky fungují jako vyhledávač zaměřený na vystřihovánky a při vybrání vystřihovánky vás nasměrují na její domovskou stránku. Trochu 'přiblblý' je na těchto stránkách jejich vnitřní vyhledávač, ale jinak jsou velmi dobré.
V případě, že stránku s vystřihovánkou, kterou jste se rozhodli sehnat, nenaleznete výše, pak zkuste jedině Google, který má o něco větší přehled.

Pár dobrých vystřihovánek lze sehnat i v dalších zdrojích:
http://aliens.humlak.cz/ (ČESKÉ STRÁNKY!)
http://papercraft-world.blogspot.com/ (neroztříděné, nicméně slušná zbírka, která se stále rozšiřuje)
http://wowpapercraft.blogspot.com/ (Word of warcraft, některé modely se špatně stahují, jiné vůbec)
http://cp.c-ij.com/en/contents/1006/ (Canon modely, některé mají velmi hezký vzhled)

Po sehnání vystřihovánky a stažení je jí potřeba otevřít pro tisk. Běžně se dají oběvit 3 tipy formátů:

Obrázky se dají otevřít ve spoustě programů, třeba Irfan, MS World, IE, fotošop,...

Soubory PDO Otevřete s programem Pepacura viewer, který je zdarmo a můžete z něj vystřihovánku poslat rovnou do tiskárny

Soubory PDF má na svědomí programAcrobat reader, ve kterém je možné tyto soubory taktéž vytisknout.

K tisku jsou dnes používané inkoustové a alserové tiskárny, Osobně doporučuji Laser hned z toho důvodu, že jde o suchý tisk a barva se nerpije při prvním malém kontaktu s vodou. Pak také doporučuji tiskárnu s oddělenými kazetami pro RGB barvy.
Ale i z inkoustový tiskárny dostanete dobré výsledky.

Ke stříhání jsou optřeba nůžky (nepotřebaná informace, že?) a to minimálně dvoje. Jedny velké pro střih velkých dílů a nůžtičky na nehty na detaily. K rýhování, pokud nepoužíváte nůžky si sežeňte rýhovací nožík a k rýhování rozhodně potřebujete pravítko.

Lepidlo v tubě je přijatelné, pro lepení menších a odlepujících se dílů a k jiným možnostem si ale přiďte i pár špejlí, fakt se hodí. Navíc tuhé lepidlo nevlní papír, jako tekuté, když se to s ním přežene.

Rozhodně, ze své zkušenosti, doporučuju mýt po ruce lepící pásku, úzká a malá stačí, hodí se vám na opravu přestřižených dílů, nebo na podlepení částí, které nedrží pohromadě.


Přeji hodně štěstí každému, kdo se na vystřihování vrhne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama