Magie ze světa nezmizela, to jen vy lidé se tváříte, že tu není...

Kodex řádu Jedi - výklad

19. května 2010 v 18:27 | Morell |  Jedijská spiritualita
Kodex rytířů Jedi. Pět krátkých vět. Nekonečné množství pohledů a významů. (jako u všeho)
Rozhodla jsem se zde nastínit svůj pohled na těchto pět vět, jež jsou životem rytíře Jedi, tedy i mým. Pokusím se neuvádět příliš informace ze stránek Jediismu a nastínit své vlastní názory, ale podobnost nepochybně bude, protože se v mnohém shodneme.

Něco k historii: (SW)
První verze kodexu se odříkávala jako mantra, její původ je neznámý. Byla to nejkratší a poměrně nesrozumitelná verze kodexu.(Emoce, jen mír…)
5000 let před bitvou o Yavin(BBY) mistr Jedi Odan-Urr vytvořil zde popisovanou verzi kodexu i uznávaný výklad, který vydržel až do zániku Staré republiky a téměř úplnému vyhlazení řádu.
*Učil své žáky nebýt ovládáni emocemi. Co ale neřekl, bylo, že věřil, že by se neměly potlačovat plně a že láska do života patří. Věřil, že každý meditující Jedi to musí poznat. Bohužel generace rytířů Jedi po jeho smrti tuhle myšlenku v sobě nenalezli a plně se stranili partnerských vztahů i rodin. Znovu nalezena a plně 'praktikována' tato myšlenka byla až řádem založeným Lukem Skywalkerem.Není emocí, pouze míru.
Emoce jsou skutečnou součástí každého z nás, popírat to nemusí vždy vést k dobrému. Emoce nám pomáhají naslouchat našim instinktům, varují nás před nebezpečím a umožňují nám si vychutnat každou příjemnou chvíli. Ale nesmí být tím hlavním, čím se řídíme. Rytíř Jedi emoce má, samozřejmě, ale v jeho mysli vládne mír. Vnímá své emoce, ale sám řídí, zdali se jimi bude řídit, či nikoli. Jakoby je pozoruje, aniž by ho zaslepovaly., má ve svých rukou, jak moc ovlivňují jeho mysl.

Není nevědomosti, pouze poznání.
Každý z nás se celý život učí. Jedi se učí nejen z informací a umění, ale i ze situací, do kterých se dostane, nebo do kterých se dostanou ti v jeho okolí. Od Síly navíc může získávat některé informace i přímo. Ale nejen vnuknutím, ale třeba v podobě člověka, článku, nebo knihy, události. Nezaměřuje se jen na učení Jediismu, i když ho bere za vysokou prioritu, ale učí a rozvíjí rozmanité schopnosti i vědomosti pro pomoc sobě i okolí.
Tahle věta nenabádá jen k vědění o světě, ale i k sebepoznání, k upřímnosti k sobě samému. Neboť rozumět ostatním vyžaduje v prvé řadě rozumět sám sobě.

Není vášně, pouze klidu.
Než vyložím tenhle řádek, je třeba říct, co si představuji pod pojmem vášeň. Ve vášni v téhle větě vidím téměř, nebo úplně 'zvířecí pud'. Například láska, pod tímto slovem je dnes vztah, který nevydrží, je to výbuch emocí a touhy, ale stejně jako vybuchne, tak i odezní. No a pak člověk partnera opustí, protože už se mu třeba ani nelíbí, nebo objeví někoho jiného, ke komu cítí expanzi svých citů a náklonnosti. Zde opravdu jde hlavně o pud těla, které žádá co největší rozmanitost genů pro děti. Ale co nevychází z duše, z jádra bytosti, to je rychle pomíjivé. Jedi takovéto krátké zážitky nevyhledává. Zde ale nesouhlasím s myšlenkou z Hvězdno válkových filmů, kde Jediové mít rodiny nesmí. Láska je základní schopností každého člověka a tak i Jedie. Jedi díky tomu vyhledává dlouhodobé a trvalé vztahy. Snaží se nežít jen uspokojováním svého těla, ale nastolením klidu mezi tělem a duší.

Není chaosu, pouze harmonie.
Tato věta se opět zabývá myslí. Určitě znáte rozdíl mezi tím, když je na vás navalí spousta povinností a stavem, kdy prostě odpočíváte. Jedi se snaží udržovat ve své mysli harmonii, stejně jako ve svém životě. Nejde ale o to vše vždy dělat tak, aby to bylo skvěle, dokonale. Toho není nikdo z nás schopen a zatěžování úkoly, které jsou nad naše síly, nás jen brzdí. A není to v tom jen pořád pracovat. Harmonie je soužití, Jedi by měl udržovat dobré vztahy se svým okolím a vnášet do něj světlo. Z toho pak čerpají nejen jeho přátelé, ale i on sám. Stává se zářičem světlé strany a služebníkem Síly.

Není smrti, pouze Síly.
Naše těla umírají, ale duše je nesmrtelná. Pochází ze Síly a k ní se zase navrátí. Ale vědomí zůstane zachováno. Jednou už existuje a to jednou pro vždy, pouze energie, kterou využívalo k existenci, zde musí navrátit a přenechat těm, co sem přijdou po něm. Jedi ale smrt nevyhledává. Bere ji sice za přirozenou, ale pokud opravdu nemusí, nepřivolává ji, ani nezpůsobuje. Váží si života, protože kde je život, tam je i Síla jiná, výraznější a harmoničtější, hlavně v její světlé straně. Proto třeba i procházka lesem může doplnit chybějící energii a navodit dobrou náladu.


Každá věta přináší krok, který musí Jedi udělat, aby ve svém nitru navodil mír a harmonii. Tedy: Musí ovládnout své emoce a naučit se jim naslouchat, Musí se naučit učit se ze života i od Síly, Dostat sám sebe pod kontrolu a stanovit si vlastní cestu, myslet na sebe i druhé, usilovat o harmonii a smířit se se životem, který mu byl dán…

Tenhle rozpis každé řádky je obsáhlý, sama si říkám, že se podobá výkladům bible. Mám v tom případě štěstí, že vykládám jen pět krátkých vět a ne celou knihu.
Kdy přemýšlím nad významem jednotlivých vět, jednou mě napadla jiná verze kodexu, která je možná ještě jasnější, pokud tedy souhlasíte, nebo se blížíte mému pohledu na věc. Kvůli významu jsem jemně změnila poslední větu.

Nebojím se emocí, vládnu mírem.
Nebojím se nevědomosti, vládnu poznáním.
Nebojím se vášní, vládnu klidem.
Nebojím se chaosu, vládnu harmonií.
Nebojím se smrti, ve mně vládne Síla.

Mým záměrem zde je poskytnout hledajícím jediům, i ostatním hledajícím můj vlastní pohled na kodex, podle kterého se mohou vytvořit jejich vlastní názor. Kodex se dá nalézt na internetu nesčetně krát, ale jeho výklad, to, jak ho lidé vidí, to se nehledá lehce. To jednak a jednak jsem zatím objevila jen dva výklady. (jeden česky, druhý anglicky) Myslím si, že přečíst si více názorů umožňuje v každém objevit třeba i drobnost, na kterou se jinde nepomyslelo. Někde se objevuje kodex v krátké podobě, jak je rozepsán výše, v češtině se objevuje i delší překlad (nejsou žádné emoce, je jen mír…).

Na závěr už mohu jen každému přát, aby našel svou cestu, kterou může jít a vést pozitivní život. Vše, co jsem zde napsala, se pak dá shrnout do pěti vět:
Není emocí, pouze míru.
Není nevědomosti, pouze poznání.
Není vášně, pouze klidu.
Není chaosu, pouze harmonie.
Není smrti, pouze Síly.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 smejky smejky | 21. května 2010 v 7:02 | Reagovat

dík snad jo

2 smejky2251 smejky2251 | 23. května 2010 v 20:03 | Reagovat

dobrej članek

3 muflix muflix | E-mail | 6. února 2011 v 19:55 | Reagovat

hezky, mozna by ale bylo dobry uvadet zdroje na ktere se odkazujes napriklad eticky kodex kde si muzu overit ze ty vety co tu pises jsou spravne pripadne si ho precist cely pokud obsahuje neco vice atd. at to ma nakou uroven :-)

4 Morell Morell | Web | 7. února 2011 v 7:38 | Reagovat

[3]:
Tak speciálně pro tebe jde o zdorje: Jediismus.ic.cz a wikipedie, jinak je to má vlastní práce.

5 gever gever | E-mail | Web | 23. ledna 2012 v 5:08 | Reagovat

Nakladatelství EGMONT ČR, s.r.o., začne 17. ledna 2012 vydávat komiksový časopis Star Wars magazín. Nový titul bude vycházet jednou měsíčně, bude mít 48 barevných stran včetně obálky a k dostání bude hlavně v prodejnách tisku za 49 Kč. Každé číslo bude obsahovat tři komiksové povídky. V prvním čísle se čtenáři mohou těšit na povídky Očista s Vaderem a Palpatinem, Děti Síly s Macem Winduem a Apokalypsa na Endoru z období po Epizodě VI. Druhé číslo pak bude obsahovat povídky Nepřátelské linie s Anakinem Skywalkerem, Cesta válečníka s Jangem Fettem a Bobou Fettem a Okamžik pochybností opět s Vaderem. Překladu komiksů se ujal Milan Pavlíček, redakce Stanislav Kadlec.
Star Wars magazín
První číslo: 17. ledna 2012
Maloobchodní cena: 49 Kč
Formát: 170 x 260 mm
Počet stran: 48 včetně obálky
Vychází: jednou měsíčně

a vychází obrázková kniha teřrminologie super
Star Wars: už nejen filmová legenda, ale také nový měsíčník vydavatelství EGMONT ČR

Komiksový časopis Star Wars magazín od vydavatelství EGMONT ČR, s.r.o., přichází v úterý 17. ledna na pulty českých prodejen tisku. Milovníky komiksů čekají každý měsíc tři napínavé povídky na 48 barevných stranách. Nový titul bude k dostání za pouhých 49 Kč a díky výhodné nabídce půlročního a ročního předplatného ho mohou čtenáři získat s 15procentní slevou.

a vychází obrázková kniha teřrminologie super pro všechny fandy star wars vše cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama