Magie ze světa nezmizela, to jen vy lidé se tváříte, že tu není...

Sčítání lidu a Jediismus

31. ledna 2011 v 17:20 | Morell |  Pell mell
Letošní sčítání lidu v čechách se podobá tomu, co proběhlo v Anglii, kdy po e-mailech chodila výzva, abi se lidé hlásili k vyznání Jedi, aby se stalo oficiálním. U nás probíhá obdobná akce na facebooku a stejně jako v Anglii je účast masová.
V Anglii letos, 27 března proběhne sčítání lidu (Celá EU má letos sčítání) a fanoušci metalu na facebuku a zjevně i další chtějí prosadit jako své náboženství METAL. Upřímně mě zajímá, kolik zbude z původních 390 000 anglických Jediů a jaký efekt bude tato akce mít.

Statistici v čechách už aktivity českého Jedijského hnutí zaznamenali a reagovali legalizací náboženství Jedi ve sčítání lidu. Jediismus dostane vlastní kód a bude hodnocen rovnoceně s velkými církvemi i ostatními oficiálními náboženstvími.


Co je vlastně Jediismus za vyznání? A proč je taková zvláštní víra na vzestupu? Pokusím se vám odpovědět podle toho, co si myslím.
Původ Jediismu je více méně spontální, vzniká na různých místech světa bez vzájemného vlivu. Ale původ všech tužeb po této cestě je nepochybný: hvězdné války, šest filmů (dnes už sedm, pár seriálu, spousta knih a komixů okolo) které učarovaly obrovským masám lidí. Hlavní vlna mánie hvězdných válek dávno opadla, ale věrní fanoušci jsou stále a vzdálená galaxie se stala klasikou. Nevíme, jestli první Jediové na zemi začali prošlapávat svou cestu už s prvním filmem, nebo až později, ale víme, že to byla právě Nova naděje, kde se Jediové představili divákům poprvé. Byl to rok 1977, kdy byla premiéra tohoto filmu.
Od té doby, nejdříve skrytě, začali odhalovat svou cestu první Jediové, jejichž počty poslední dobou, kdy se o nich více mluví ještě více stoupají.
Jak bude toto náboženství životaschopné? Nemohu říct. Ale při nejmenším dnes existuje.

Jediismus patří do náboženství nové éry (new age), do které jsou přiřazované třeba i techniky Reiki, Qui-gong, jóga a další... Všechny je charakterizuje, že u nich neexistuje žádné centrální řízení, které by nade všemi mělo moc, spíše existují malé organizace, které nabízí zasvědcení nebo kurzy, Jediismus je vyjímkou, asi jako jediný mezi nimi má oficiální církve. (Jestli vznikne jedna i u nás, to se uvidí)
Co na tom lidé vidí? Mohu vám říct jen, co na tom vidím já. Kupodivu si vzpomínám poměrně jasně na tu chvíli, kdy jsem na to pomyslela. Dívala jsem se na hvězdné války III, (po X-té) byla to doba, kdy jsem hledala smysl svého života a ptala se sama sebe, proč tu jsem? A kdo vlastně jsem? Možná to byl právě Obi-Wan, který na mě působil dojmem vyrovnanosti a klidu, jistoty, kterou jsem hledala. Zjistila jsem, že Jedie obdivuju a že bych chtěla být jako oni. Že nás existují tisíce jsem nevěděla ještě celé měsíce.
Dnes jsem asi i vděčná za to, že jsem si tak vybrala bez toho abych o tom věděla. Práce na sobě, tkerou jsem začala, trvala dlouho a to nejhorši se mi povedlo odstranit ještě předtím, než jsem se jako Jedi odhalila světu. Mnohé chyby mám dondes. Ale řeknu vám jedno: problémy jsem si dříve nejen nechávala pro sebe ale také jsem si s nimi neuměla poradit. Dnes už dovedu alespoň to druhé. Ne vždy, ale ano.

Ať už se Jediismu vysmíváte, považujete ho za dílo ďábla nebo za šílenství, je to vaše věc. Mnoho vír je založeno na lásce k bližním. Jediismus také. A stejně jako pravý jedi, pravý křesťan, nebo skutečně věřící kterékoliv víry, skutečně naplněný láskou a porozuměním se nikdy nebude vysmívat vaší cestě, tomu, jak jdete svým životem a ještě vás podpoří.

Ať vás porvází Síla.


A teď něco na odlehčení ke sčítání lidu.. ze stránek bugemos.com

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Niviat Niviat | Web | 16. března 2011 v 22:02 | Reagovat

Že nikoho nenapadli Sithové, jako protipól, nebo snad ano? Jinak zajímavý článek. :-)

2 anonym anonym | 28. března 2011 v 20:36 | Reagovat

Do náboženství si můžete napsat co chcete. Klidně si tam napište Sithuismus.

Já napsal Jediismus a ani jsem všechny filmy SW neviděl. Podobně Eskymák/Inuita. Když můžou stavět chrámy hinduisté a Vietnamci mít národnostní podporu od státu, proč ne eskymáci?

3 Morell Morell | Web | 29. března 2011 v 15:18 | Reagovat

Já napsala Jedi a nestydím se za to. Nikdy se nikdo nestyděl, báli se, ale nestyděli.

Tvá poznámka je ale správná.

4 Morell Morell | Web | 29. března 2011 v 15:18 | Reagovat

[1]: Samozřejmě, že napadlo! Sithové jsou i v čechách.

5 Měsíční Něco aka Darth Koťátko-sama též zvané Shikayore Kotia Měsíční Něco aka Darth Koťátko-sama též zvané Shikayore Kotia | Web | 9. dubna 2011 v 22:47 | Reagovat

Sithů je ale menšina, proto se raději hlásím k Jediům taky.. :D

6 fero fero | 14. dubna 2011 v 22:18 | Reagovat

Pekna myslienka a pekne napisane :-) ludia co sudia inych by mali najprv sudit seba,zi a nehaj zit je pekna myslienka a mam knej blizko nemozem povedat ze mm nejaku vieru skvor verim vsam seba

7 touner touner | 28. června 2013 v 22:29 | Reagovat

[1]: mě napadli, ale nelíbí se mi jejich morální hodnoty. Jsem Jedi ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama