Magie ze světa nezmizela, to jen vy lidé se tváříte, že tu není...

Návody na blog a ohlédnutí zpět

29. listopadu 2013 v 12:28 | Morell |  Info
Ach vy lidé... Tohle je až k neuvěření. Když se dívám na to, kolik už vzniklo a vzniká návodů na to, jak pracovat s blogem, tak mi zůstává rozum stát. Kdo je na blogu nový dnes, má návod na vše. Já přišla před pěti lety a kromě nějaké základní nápovědy tu nebylo nic. Mimochodem tato základní nápověda byla jediná, kterou jsem za těch pět let potřebovala, protože až s ní mi došlo, jak správně nastavit TOPlist počitadlo.


To je opravdu potřeba mít všecho před sebou vyložené a jen se nechat vést? Kam se ztrácí soběstačnost a zvídavost? Podívejte, blog na vás mluví česky. I když je občas trochu nesrozumitelný, stačí udělat si půl hodinky času a hrát si s ním a pochopíte ho. Zkuste různá nastavení, koukněte, jak se chová blog a budete vědět. Trochu namáhejte tu vymoženost, kterou máte vycpanou lebku, aby se vám na ní dělaly závity.

Před pěti lety, když jsem začínala, (to tu ještě nebyly žádné reklamy a výpadky a podobné problémy byly jen temná budoucnost - šťastné to časy) tak jak už jsem řekla, tu byla jen základní nápověda a úvodní reklamní video a blog.blog.cz byl starý 5 měsíců a pro mne naprosto neznámý. Založila jsem si blog, jméno už jsem si samozřejmě vymyslela tak, abych ho mohla používat ať se moje zájmy změní jakkoliv. (už teď mě tak nějak pojímá předtucha, že jednou bude tenhle blog jedním z nejsraších na serveru, zajímalo by mne, kolikátý v řadě od nejstaršího je teď) nebudu muset jméno měnit.
Bíhá hvězda byl tehdy web naprosto mrtvý. Celý rok se se mnou táhlo ticho. Tenhle web měl asi 5 barev a byl ošklivý jak anorektička. Ale jak postupně přibývaly články, pro roce došlo ke změnám. Také jsem přidala TOPlist, k čemuž, a to byl jediný takový případ, jsem opravdu ptřoebovala nápovědu. Přiznávám, že když jsem si ji přečetla, připadala jsem si jako blbec a přišlo mi to, že je to jasně popsané. Proč já do kolonky ID vkládala celý kód? No nic. TOPlist začal počítat v roce 2009 a od té doby jede.
Když se sem vkradly reklamy - pouze textové - rozkošné a nenarušující vzhled blogu, tak jsem nad tím mávla rukou, nerušily a přizpůsobovaly se vzhledu blogu, takže je šlo snadno tolerovat, byl to malý, pokorný prvek, který se zbarvil dle vaší stránky - takové reklamy mi nevadí.
Až když se oběvily ty ošklivé a takřka invazivní - flashové, které na vás mluví - který vůl to dělá? Já jsem naučená, že když na mě internet začne mluvit a já nevím odkaď to jde, okamžite program vypínám, protože tuším virus, tupouni! Takhle totiž opravdu některé viry šířící stránky pracují! Pětkrát jsem se takto vylekala, než mi došlo, že je to jen mluvící reklama. Idioti. Zlatý ADblock, který mě teď chrání před reklamami i jejich zavirovanými imitacemi.
Loni, myslím se změnil editor článků a přibyly v něm nové funkce, téměř nevyužitelné, byť užitečné. Nakonec jsem si zvykla, ale stejně si myslím, že to blogu ubralo originalitu. Z tvůrců webu nějak vimizela kreativita, se kterou začínali.Teď se hlavně snaží konkurovat sotatním, což mi připadá, že je zoufale vysiluje
Často mám pocit, že když si s nimi píšu, že mluvím s roboty, ne s lidmi. Jen analizují data a vyvozují závěry a dle toho pak vedou blog. Není to blbě, ale mohli by to vylepšít. Já sama bych úplně spřeházala hlavní stránku, ale na mě to nezávisí, to závisí na našich "pánech" a jejich mazlíčcích, kteří mají obdobné smýšlení jako oni/hodí se jim do míšku a kritiku nepřijímají, ani nad ní neuvažují, nebo si toho nejsem vědoma a návrhy na vylepšení mi přijde, že taky hází do koše.

Takže kolik jsem ptořebovala návodů na blog? jeden. A ještě jen protože jsem byla nepozorná. A proč tohle všechno píšu? Protože vás nechápu lidi. Chcete být soběstační, ale při tom chcete mít všechno na stříbrném podnosu. To nelze, pokud chcete být soběstační - musíte si vystačit sami, umět věci vyzkoumat a zjistit jak fungují a nebát se toho, že to párkrát nevyjde, protože i to jen znamená, že jste našli způsob jakým to nejde a jste o krok blíže k úspěchu.

Tak jsem vám dovolila nahlédnout trochu do historie blogu a svého webu. Nakonec vám říkám: Zkuste něco dokázat sami za sebe. Tehdy to má větší hodnotu, i když je to dřina, protože
To nejlepší, co nám může život poskytnout je tvrdá práce, která nám za to stojí. -Most do zeme Terabithia
A věřte nebo ne, je na tom něco pravdy.

Ať vás provází Síla.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Šárka Šárka | Web | 29. listopadu 2013 v 18:24 | Reagovat

Ach, náš milý blog.cz. Když jsem na něm začínala já, bylo mi asi 12 a v nastavení jsem se vyznala asi jako elf v New Yorku. Tehdy jsem měla stránku tak širokou, že jsi na její pravý okraj musela rolovat snad půl hodiny. Byla jsem ráda i za komentáře typu "dej mi plosím hlásek"...

No, doufám, že tě k napsání článku nenakoplo to, že jsem se u sebe na blogu ptala, co se děje...Když ono je fakt jednodušší se zeptat lidí, kteří nepíší jak roboti a mít to na stříbrném podnose...A splnilo to svůj účel...no nic :) Fakt je, že nemusí být návody úplně na všechno.
Ty reklamy jsou zlo. Ale vážně zlo. Nedejbože mít nastavené sluchátka na vyšší hlasitost. To by jeden ohluchnul. I úvodní stránka blogového domova už není, co bývala. Kam se poděly výčty nejnovějších článků oblíbených blogerů, rychlý přehled o komentářích a o všem důležitém, co se ve světě blogu děje? Zvláštní, že když se něco takto renovuje, vždycky je to podáváno jako něco úžasného a ve výsledku se to nelíbí naprosto nikomu. Říkám si-proč to dělají a proč nás neposlouchají? No, i tady je holt politika.

Ať už je to, jak chce, bavme se! Je to koneckonců zadarmo.

2 Hoshi Hoshi | E-mail | Web | 29. listopadu 2013 v 19:13 | Reagovat

Jedím hltem jsem článek přečetla. Moje začátky byly na estrankach. Tam jsem byla několik měsíců a pak jsem se přesunula na blog.cz ... A přesně jak jsi napsala - blog vypadal strašně, ale tehdy jsem s tím byla spokojená. Stačilo si k tomu sednou a hledat. A to samé teď. Dnes jsem si založila účet na bloggeru a snažím se s tím naučit sama - bez návodů. Jednak je to krásně strávený čas a člověk se něco naučí a pak si řekne - je to složité, ale nějak se tím prokouše.
Hrozně doufám, že blog.cz bude šlapat normálně .. SNAD.. Ale je jiná doba než před 5 lety.. Nejde to srovnávat s dnešní dobou... Opravdu nejde. Všichni zlenivěli a proč by měli něco hledat, když někdo jiný to našel za ně a udělal jim na to návod? Stačí se zeptat stejdy googla on něco najde :)

3 Morell Morell | Web | 29. listopadu 2013 v 19:20 | Reagovat

[1]: Ne, není to kvůli tobě, jenom mě otrávily e-maily od Týmu blog, tak sem se rozhodla se trošku vyventilovat.
[2]: Máš pravdu, že je jiná doba, s tím nic neuděláme, je potřeba se přizpůsobovat, protože jakmile přestaneme s tím, začnem stárnout... i když já si zamilovala věci, které jsou dneska už starší, třeba mé milované hry, například Warcraft III, Drakan OOTF, nebo dosovka Prehystoric 2.

Oběma vám děkuji za odpovědi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama