Magie ze světa nezmizela, to jen vy lidé se tváříte, že tu není...

Moc nevědomosti

28. června 2014 v 5:00 | Morell |  Přirozeno a nadpřirozeno
Červený trpaslík - citát z dílu Kasandra (s08e04)
Rimmer: Tak podle tebe budoucnost je budoucnost a jako u tvých slipů jsou naděje na změnu mizivé? ...Promiň Listy ale tohle neberu.
Lister: Hele, já z toho taky nemám radost.
Kocour: To nikdo z nás. Tvoji smrt si nepřeje nikdo z nás. Já obzvlášť. Her got. Nejspíš bych musel kopat hrob

Rimmer: Takže, abychom to shrnuli; šest let vesmírných dobrodržství, zkušeností a poznání vás vede k závěru, že jsem naprosto vyřízený.
Kryton: Pan Rimmer trefil do černého. Z vás dělají větší znalosti pesimitstu, zatímco jeho nevědomost a naivita srny ponechává jeho mysli otevřenost pro možná řešení.
Lister: Kdyby jsi držel pusu ty kastrole.
Kochanská: Takže ty tvrdíš, že když nevíš dost na to abys věděl, že nevíš dost, tak nemáš z ničeho strach? A můžeš dosáhnout víc, než mnohem chytřejší lidé?
Kryton: Přesně tak.
Kochanská: To je ta moc nevědomosti.
Kryton: A při nevědomosti, jíž vládne on je to jeden z nejmocnějších lidí na světě... Osedlejte svou blbost, pane! Zapřáhněte omezenost! Nechť vaše prázdná, zabedněná a tupá hlava najde nějaké řešení!

Tento citát tu není jen pro zasmátí. Nevědomost má svou cenu, protože kdo nní ještě pevně zakotvený v jednom vědění, může získat vědění jakékoliv, třeba úplně jiné, zřeba i opačné.
Nvím, kdy a kde se to stalo, ale je pravda, že si malý kluk uřízzl prst na ruce. Věděl, že mu nemůže dorůst? Ani náhodou. A co se stalo? Prst mu dorostl.
Touha znát absolutní pravdu o všem může být velmi omezující extrém. Důkazem jsou například náboženské sekty, které si monopolizují názor na boha a svou pravdu a všíchni tak nějak tušíme, jak je to nebezpečné.
Samo sebou že úplná nevědomost je zase opačný extrém, který vás také jedině omezí. Ale přestože jsou oba extrémy ne vždy užitečné, potřebujeme je oba. Společně nám totiž dávají něco jako vědomostní svobodu.
Můžeme získat znalosti a jakmile nás začnou omezovat, prostě je utopit v nevědomosti a zcela otevřeně přijmout znalosti jiné, nebo je na chvíli pouze poodsunout, abychom se k nim vrátili později.


Co mne dovedlo k tomuto zamyšlení si můžete přečíst zde (EN): http://www.rialian.com/main.html

Plamenem ohně k síle srdce.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ArwenVečernice a Vénie ArwenVečernice a Vénie | Web | 2. července 2014 v 16:59 | Reagovat

Toto téma, je opravdu na zamyšlení. Jednoho to donutí přemýšlet. O tom co je mu takto ukryto v nevědomosti...

2 Lukáš Lukáš | Web | 2. července 2014 v 20:11 | Reagovat

ono se říkává o filmech "je to tak blbý, až je to dobrý" ale přestože jsem se u pár dílů červenýho trpaslíka někdy zasmál, nemůžu říct že bych si tento seriál oblíbil :) To ne. Ale jako jednou za čas to není špatný.

3 Morell Morell | Web | 15. července 2014 v 13:14 | Reagovat

[2]: Jednou za čas je to opravdu hezký. Ale jako u všeho - když je toho moc, rychle to omrzí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama