Magie ze světa nezmizela, to jen vy lidé se tváříte, že tu není...

Ztracenná tajemství - 8. kapitola

13. listopadu 2014 v 19:43 | Morell |  Nekonečné legendy Středozemě

Thranduil musel s překvapením uznat, že obavy o Sauronovu nebezpečnost nebyly vůbec na místě. Když se probudil, a chtěl utéct, uběhl pět metrů a zadýchal se tak, že ho stráže na cestě zpátky do místnosti podpíraly. Nevládl žádnou magií, jen měl zlý jazyk a celé okolí proklínal. Naštěstí ho brzy unavilo i to. Rychle si uvědomil, že je v moci elfů a že nemá, jak se schovat. Thranduil si na něj dával bedlivý pozor a stále varoval elfy, aby byli ostražití, když naslouchají tomu, co jim Sauron říká. Dopáleného maiu to samozřejmě vrcholově štvalo. Byl ale tak zesláblý, že ani, když měl chuť se rvát, tak nedal žádnou větší ránu a elfové si všimli, že když už do něčeho praští a bolí ho z toho ruka, že ho bolí poměrně dlouho.
Král složil hlavu do dlaní a měl chuť se v křesle ztratit. Elfové s ním měli po dvou týdnech stále plné ruce práce.

"Všechno v pořádku?" Oslovil ho Kael.
"Leze mi na nervy." Řekl Thranduil a koukl se na něj. "Je slabý jak natřikrát louhovaný čaj, ale otravný jako, jako…" Thranduil rozhodil rukama z nedostatku slov.
"Však on se uklidní."
"To je ještě lepší." Řekl Thranduil. "Jakmile bude klidný, bude kout pikle."
"Třeba ne."
"To by bylo ještě podezřelejší."
"Výsosti?"
"Je to strašně nebezpečný tvor, copak to nevíš?"
Kael naklonil hlavu. "Jistěže vím. Nevím, kolik elfů nebo jiných zabil, ale nemyslím si…" Krátce se odmlčel. "Nemyslím, že byste k němu měl být tak podezřívavý."
"Ale je to vrah."
"To já taky."
Thranduil se na něj podíval zmateně.
"Víte moc dobře, jak krutou zkázu jsem přiváděl na svůj svět, víte, že i já vraždil a zrazoval a podváděl. Také vládnu ohněm a umím zmást mysl. Jsou věci, ve kterých jsem úplně stejný, jako on."
V tu chvíli Thranduil nebyl schopen slova.

Kael vešel do místnosti a prohlédl si Saurona, který na něj vrhl rozezlený pohled. "Uklidni se," odsekl přísně. "Nepřišel jsem tě trestat."
"Tak proč ses vůbec namáhal sem chodit?" Zlé oči si Kaela přeměřovaly. "Aby ses mi vysmíval?"
"Ne." Řekl Kael tiše a ukázal si na krk. "Myslíš, že tohle je odměna za laskavosti k ostatním?" Sauron ho tiše sledoval. "Jistěže není. Býval jsem jako ty a takhle se to na mě podepsalo. Koukni se, jak si dopadl ty."
"Tak ses mi přišel vysmívat."
"Jsi zlomený," řekl Kael mírně. "Ale jsi mezi elfy, kteří by ti byli ochotní pomoct, kdybys svůj vztek na chvíli odložil." Sauron se na něj podíval, jako by snědl citrón. Kael k němu pomalu přišel a z blízka mu pohlédl do očí. "Za tím vztekem je ustrašená duše, vyděšená z toho, co se s ní děje, ta bezmoc je strašlivá, že?"
"Co ty o tom víš?" sykl Sauron.
"Hodně." Špitl Kael. "Vím, co to je nemoct udělat nic. Nemoct se bránit krutosti toho, kdo tě vězní a mučí."
Sauron sklonil hlavu a uhnul pohledem na stranu. Kael ho opatrně chytil za bradu a nasměroval si ho na tvář. "My dva máme dost společného. Takhle jsem vypadal, když mi říkali, ať přestanu sloužit velkému démonu. Já nemohl." Pustil jeho hlavu. Ta ho sledovala dál. "Dodnes toho lituju." Dodal a poodešel ke stolu. Nalil si šťávu z lahve a upil ze sklenice.
Když Sauron neříkal nic, Kael sklenici vypil, aniž by se pohnul z místa a pak místnost opustil. Očividně to bude chtít nějaký čas.
Zastavil se kousek dál. Proč za Sauronem vlastně šel? Proč mu to všechno řekl? Netušil, jen věděl, že tam šel a že tohle chtěl udělat. Podíval se do rohu, kde stálo zrcadlo a došel k němu. Mnohokrát se v něm pozoroval a nyní též. Asi nějak věřím, že ho mohu zachránit. Prohlédl si svůj odraz a pruh na jeho krku. Obojek… okovy. Pohladil pruh rudé kůže prstem. Jak těžké bylo je sundat. Chci mu pomoct to dokázat, nechci, aby skončil jako já. Přesně tak to bylo a on to věděl. Viděl v Sauronovi opravdu něco ze sebe sama.
"Gariliene?"
Elf pokrčil rameny a došel k němu. "Lorde Kaeli?"
"Ty mně špehuješ."
"Ne více, než kohokoliv jiného."
"Vážně?" Kael pokrčil rameny. "Dobrá, ale nevěřím ti. Někdy bych se vsadil, že víš, co mám na sobě za spodky."
"Teda, že… To mi křivdíte." Řekl Garilien.
Kael přivřel oči, ale pak to nechal být a šel dál.
"Modrý." Řekl za ním Garilien a Kael stiskl ruce v pěsti. Bylo to tak.
"Já tě jednou přerazím, Gariliene." Řekl Kael nahlas…


"Kaeli?"
Kael nevrle otevřel oči, ale pak se uklidnil. Legolas byl prostě nepoučitelný. "Co je?"
"Sauron s tebou chce mluvit. Vzhledem k tomu, že to řekl slušně, bych byl na pozoru."
"Nakolik jsi byl na pozoru, když jsi přede mnou klečel a čelil obvinění ze zrady?"
"To jsem neměl co ukrývat."
"Já bych ani neřekl…"
Oba elfové se chvíli pozorovali beze slova.
"Sauron tu není pánem. Zajdu za ním, až dokončím meditaci." Řekl Kael a zase se vrátil do pozice a zavřel oči.
Legolas se nadechl, že něco řekne, ale nejen u Kaela platilo, že meditace se rušit nemá. Nevydal ani hlásku a tiše místnost opustil, aniž by Kaela rušil.
Kael počkal, až odejde a posadil se do obvyklejší pozice. Kdykoliv ho takhle Legolas vyrušil, Kael ztratil všechno soustředění. Stále si s tím nevěděl rady. Věděl, že už svou soustředěnost neobnoví, takže jen iritovaně zaklel a otočil se k uzlíčku dek, který byl opřený o polštář. Nandir spal. Kael se přesunul k němu, a lehl si tak, aby měl hlavu vedle něj. Zůstal chvíli tak a jen ho pozoroval.
Pousmál se. "Co z tebe může vyrůst?" řekl jemně pobaveně. "Něco šíleného, to by sedělo, tak bláznivého, jako já, nebo tak bezhlavého, jako Legolas. Jsi jako dar Nandire, alespoň takhle, když po mě nic nechceš."
Jako kdyby na to čekal, Nandir otevřel modré oči, jemně zářící a podíval se na něj. Začal se usmívat a nadšeně zazvučel. Kael mu úsměv oplatil a položil na něj ruku. Nandir vzal jeho velké prsty do drobných ruček a začal se jimi zaobírat.
Kael cítil mír spojený s touhle tichou situací. Střípek harmonie, napadlo ho. Ucítil přítomnost a pak se v jeho vzorném poli objevila zelená tunika, kterou znal. Otočil oči nahoru na Legolasovu tvář. I on měl v očích klid a mír, když je pozoroval.
"Zase jsem ti to zkazil, že?"
"Jako už mnohokrát a jako to ještě mnohokrát asi uděláš." Kael se pousmál. "Jako bych já byl dokonalejší." Ruka mu zajela do vlasů a pohladila ho. Miloval tyhle drobné řeči těla. "Jestli to chceš napravit, tak ho přebal."
"To zní fér." Řekl Legolas a vzal Nandira do náruče…

"Morgoth…" Thranduil si stále ještě nevzpomněl. "Gah…" Vydával spoustu iritovaných zvuků a procházel chodbami paláce. "Morgoth… myslím… nevím."
"Nevíte co?"
Thranduil se otřásl z pomyšlení, že přišel ve svém hloubání do dosahu Saurona a při tom přemýšlel nahlas. "Morgoth." Řekl.
"Pán Ardy? Co s ním?"
Ačkoliv to Thranduila před tím nenapadlo, stejně to řekl. "Jak se jmenuje?"
"Přece Melkor."
Thranduil se pleskl do čela, ale pak se zarazil. "Opravdu Melkor? Ne jinak?"
Sauron sklonil hlavu na stranu. "Samozřejmě, že Melkor, to je jeho jméno a jeho bytost. Moment, proč vás to vůbec zajímá?"
Thranduil ztuhl. Neměl velký zájem na tom ukázat Sauronovi Tristanův list. "Zajímá." Řekl opatrně. Ale jestli se to týká i Saurona… "Sleduju proroctví." Řekl ještě opatrněji.
"Aha," Sauron snadno poznal, že více od krále nezjistí a zamířil ke stolu pro jablko. Zakousl se do něj a dělal, že si krále nevšímá, byť na něj byl stále stočený veškerou svou pozorností. Tak mi to prozraď…
Thranduil si ho prohlížel, Sauron se snaží hrát nějakou hru, to už tušil, ale ještě si nebyl jistý. "Melkor není pán Ardy."
"Melkor má na Ardu právo." řekl Sauron a otočil se na krále.
"Ne, nikdy neudělal nic dobrého."
Sauron se znovu zakousl do jablka. "Víte vůbec, kdo Melkor je?"
"Temný pán, už ani není jedním z valar."
Sauron na chvíli přestal přežvykovat. "A to je vše, co víte?"
"Žádné tvé hry hrát nebudu."
"Jak si přejete." Řekl Sauron a odešel z místnosti, následovaný strážným, který na něj dával pozor.
Thranduil dal ruce v bok. "Tohle je v pytli." Bylo mu jasné, že se do jeho her asi bude muset pustit… uslyšel výkřik a běžel za ním. Bezmyšlenkovitě od sebe odtrhl Saurona a Glorfindela, kteří už si stačili věnovat pozdravy "za Gondolin".
"On si začal," se ozvalo z obou stran, ale přísný králův pohled umlčel jakékoliv námitky.
"Jděte si ošetřit rány," řekl Thranduil chladně. "A jestli vás dva ještě uvidím ve rvačce, budete toho trpce litovat."
Oba přikývli, Glorfindel si otřel krvácející nos a oba zmizeli králi z dohledu. Thranduil skryl tvář v dlani. Vyřizování účtů určitě bude trvat déle než jen jednu rvačku…


Stráže u brány se otřásly, když po cestě přicházela postava, ale brzy Azariela poznali a mávli na pozdrav. Azariel přikývl a přidal do kroku. Prošel a hnal za Anarinem, nechávaje za sebou krvavou stopu.
Anarin, jakmile ho viděl, šáhl po svém náčiní. "U všech valar, co se stalo?"
"Napadl mě jestřáb," řekl Azariel.
"Jestřáb ti tohle nemohl udělat."
"Nebyl sám, jakmile jsem ho zahnal, vrhlo se jich na mě deset a s nimi ještě orel."
Anarin jen kýval hlavou. Prohlédl si jeho zranění, která, byť to nerad přiznával, pařátům a zobákům dravců odpovídala. "Tohle chce sešít." Řekl tiše. "Svleč se, dám tě do kupy…"

"Ty teda vypadáš," řekl Legolas, když přiběhl k Anarinovi a shlédl obvázaného Azariela. "Tohle nevypadá jako tvé běžné rvačky."
"To taky nebyla běžná rvačka. Vrhlo se na mě jedenáct dravých ptáků." Azariel zakňučel, zatímco mu Anarin čistil škrábanec na čele. "Někdo je na mně poslal, myslím, že byli vycvičení, neútočili jako normální divocí ptáci. AU!"
"Promiň, vyklovali ti na zádech pár dírek."
"To víš, jsem k sežrání."
"Tys měl vždy v zásobě nějaký laciný žert." Legolas se usmál. "Je vidět, že budeš v pořádku. Neviděl jsi náhodou někde Lindira? Odešel stopovat lovce démonů a od té doby jsme ho neviděli."
"Neviděl, ale viděl jsem rozsekaného démona. Krev byla spálená, takže nemořil okolí. Ale kde je jeden démon, tam jich bývá více."
"To by mohlo znamenat, že teď s tím lovcem loví démony, z nějakého důvodu… nebo že byl jím zabit. Lovci jsou nebezpeční." Azariel se zamyslel.
"Jedno mi ale řekni. Proč jsi, u všech červů, sem tahal Saurona?"
"Protože Elrond řekl, že jestli ho nechám v Imladris déle než pár vteřin, že mu usekne hlavu. My ho ale potřebujeme."
"My?"
"Tristan, v tom listu bylo, že mi odhalí, co nevím."
"Ty si vážně myslíš, že umí ještě říkat pravdu?"
"Když jsme se poznali, víš, jaký jsem byl, ne? Dvojité řeči, hrátky se slovy, matení, ale vždy v tom nějaká pravda byla. Jeho slova je nutno prosévat, ale když budeme opatrní, bude to stát za to."
"Doufám v to. Už se stačil porvat s Glorfindelem."
"Více se bojím Orophera… ne tak pevně."
"Promiň," řekl Anarin a trochu uvolnil obvaz.
"Zjisti, jestli slouží Sauronovi, nebo Morgothovi, protože jestli ano…"
"Táta říkal, že ne."
"Staré informace. Hodnotné, ale staré."
"Jestli vám do toho můžu vlézt," řekl Anarin, "potřeboval bych od vás, abyste mi donesli byliny, teď jsem jich hodně vyčerpal pro tebe Azi, takže fofrem."
"To zní jako rozkaz." Přikývl Azariel. "Díky za pomoc. Co všechno potřebuješ?"


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Charlotte Charlotte | 18. listopadu 2014 v 22:30 | Reagovat

Keď sa Tvoja neuveriteľná kreativita spojí s absolútne úžasným vkusom pre hudbu, vznikne z toho niečo fascinujúco úžasné... akoby k tomu nestačil Thran, Lass a Kael :D
Všetko, čo môžem povedať je len to, že pokračuj. Robíš každému Tvojmu čitateľovi lepší deň priamo úmerne rastúci s počtom slov poviedky :)
Patrí Ti moja poklona a priznávam, že si prvý autor fan-fiction, o ktorom som ochotná čestne prehlásiť, že vie písať. Naozaj sakramentsky skvelo vie písať. Dôkazom je už len to, že keď vidím Tauriel a Legolasa na nový trailer na Hobita, chcem aby umrela, nech môže byť s Kaelom :D.
Tvoja oddaná  a každé slovo hltajúca čitateľka s výrazom potrávovej extázy vždy keď vidí, že pribudlo niečo od Teba :)
ps: narazila som na nejaké obrázky Fingona a Maedhrosa a sú spolu takí zlatí... nepremýšľala si niekedy nad tým, že by si ich trebárs niekde trochu hodila? :)

2 Morell Morell | Web | 19. listopadu 2014 v 9:49 | Reagovat

Oh, Valar. :-D
Taková nadšená čtenářka, to je poklad! :-)Po těch letech psaní fan-fickí jsem vypilovaná k dokonalosti, zřejmě.
Ve jménech elfů prvního věku se trochu trácm, zatím, ale to se vypiluje, už mám slibený k vánocům Silmarilion, takže se to napraví. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama